Zmiany klimatu, wiosny prawie bez deszczu, upalne lata. Taka pogoda jest zabójcza dla upraw rolniczych i roślin w naszych ogrodach. Niestety ostatnio coraz częstsza. Jakie gatunki wybrać do ogródka by nie wydawać fortuny na wodę do podlewania? Oto nasza lista roślin, które nie są zbyt wymagające, lubią słońce i przetrwają upały.

Rośliny, które dobrze radzą sobie z suszą


Czosnek bułgarski

Czosnek bułgarski to inaczej czosnek sztyletowaty, ma długie liście i kwiaty w formie dzwoneczków. Świetnie wygląda w ogródkach naszych południowych sąsiadów, ale ostatnio jest także popularny nawet w Polsce. Czosnek najlepiej radzi sobie na stanowiskach słonecznych. Podlewamy go w okresach suszy niewielką ilością wody.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @katszal1975 Cze 10, 2019 o 12:15 PDT

Orliki

Orliki to kwiaty, które chętnie uprawia się na skalniakach. Na ogrodowej rabatce poradzą sobie równie dobrze. Kwiatki kwitną od maja do lipca (w zależności od odmiany). Roślina dobrze czuje się w słońcu, w próchniczym, przepuszczalnym podłożu. W razie długotrwałej suszy kwiatki należy podlewać.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Beata (@forget_me_not_b) Maj 30, 2019 o 4:00 PDT

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa przybyła do nas z Ameryki Północnej. Ma charakterystyczne kwiatostany swą budową przypominające igiełki jeża. To roślina miododajna, przyciągająca pszczoły. Kwitnie od lipca do października. Dobrze rośnie na słońcu, ale poradzi sobie także na zacienionym stanowisku. Stosuje się ją przy leczeniu chorego gardła. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Morton Hall Gardens (@mortonhallgardens) Sie 7, 2019 o 10:51 PDT

Werbena patagońska

Ma drobne, różowe kwiatki na główkach. Dorasta nawet do 2 metrów, ma też odmiany karłowate. Lubi słońce i ciepło. Nie straszna jej chwilowa susza. Pięknie prezentuje się w ogrodzie typu angielskiego.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ilona Kubiczek (@i.kubi) Paź 2, 2019 o 8:47 PDT

Ta roślina to naprawdę skuteczna broń w walce z komarami

Lawenda

Lawenda to charakterystyczny element śródziemnomorskiego krajobrazu. Roślina kwitnie przez niemal cały ogrodowy sezon - od czerwca do września. Dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach, lubi ciepło i upały, nie potrzebuje częstego nawożenia. Roślinę podlewamy oszczędnie - przelana może po prostu zgnić.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez PETITE FLEUR (@petitefleur_pracownia) Kwi 24, 2020 o 5:06 PDT

Gipsówka 

Gipsówka zwana także łyszczcem jest daleką kuzynką goździka. Ma wiele drobnych, białych kwiatków. Kwitnie prawie całe lato (choć najbardziej intensywnie w czerwcu i lipcu). Gipsówka kocha słoneczne stanowiska i oszczędne podlewanie. To roślina łatwa w uprawie i nie powinna sprawić kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. Po kwitnieniu przycinamy ją tuż ponad glebą.   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez KARTKOVE.PL (@kartkove.pl) Maj 2, 2020 o 6:21 PDT

Irysy

Irysy zwane inaczej kosaćcami to popularne rośliny w naszych ogrodach i w parkach. Mają bardzo dekoracyjne kwiaty w różnych kolorach. Większość odmian jest odporna na różne czynniki pogodowe i wytrzymała. Kosaćce rosną często w dużych kępach. Nie potrzebują urodzajnej ziemi. W przypadku suszy wymagają jednak umiarkowanego podlewania. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez IamAneta (@i_amaneta) Maj 3, 2020 o 9:24 PDT

Juka karolińska

Juka karolińska to efektowna i ostatnio bardzo popularna roślina. Jej sztywne liście układają się w efektowną rozetę. Kwiatostany obwieszone są białymi i kremowymi dzwonkami. Roślina ma około 1,5 metra wysokości. Można ją sadzić w szpalerach. Dorze znosi brak deszczu i upały. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez anna andrykowska. (@anna_andrykowska) Lip 12, 2019 o 10:37 PDT