Wiele wartościowych dla naszego organizmu roślin można pozyskać w łatwy i szybki sposób – jedną z nich jest właśnie przytulia czepna. Właściwości rośliny sprawiają, że jest dość uniwersalna, a przy tym jej zastosowanie niewymagające.

Pamiętaj jednak, aby zawsze zachować ostrożność: nawet najlepsze zioła nie okażą się dla ciebie korzystne, jeśli będą nieumiejętnie stosowane. Aby czerpać z właściwości przytulii czepnej jak najwięcej, poznaj jej działanie i metody zastosowania.

Jak wygląda przytulia czepna?

Przytulia czepna zwykle posiada około 1-1,5 metra długości. Ma dość charakterystyczny wygląd – wokół pędów, w równych odstępach, wyrastają podłużne listki. Roślina najczęściej rośnie w skupiskach, może także pnąć się po pobliskich krzewach czy drzewach. Jej pędy pokrywa haczykowata szczecinka, co sprawia, że przytulia z łatwością zaczepia się o inne rośliny.

Co istotne, przytulię czepną – czyli łac. galium aparine – bardzo łatwo pomylić z przytulią właściwą. Obie odmiany rośliny można wykorzystać w celach zdrowotnych, jednak to właściwości przytulii czepnej zyskały na popularności. W odróżnieniu od właściwej, której płatki mienią się na złoto, kwiaty przytulnej czepnej są białe, ewentualnie delikatnie wchodzą w zielone odcienie. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza, jeśli planujesz samodzielnie zebrać i osuszyć przytulię czepną.

Przytulia czepna – właściwości

Jak działa przytulia czepna? Właściwości zdrowotne tej rośliny biorą się przede wszystkim ze względu na zawartość korzystnych dla organizmu substancji. Najważniejsze z nich to:

 • witamina C
 • flawonoidy
 • garbniki
 • taniny
 • sole mineralne
 • kumaryna

Dzięki wspomnianym składnikom odżywczym przytulia odżywcza wyjątkowo pozytywnie wpływa na ludzki organizm i pomaga w jego regeneracji.

Przytulia czepna – właściwości zdrowotne:

 • łagodzące
 • antyseptyczne, bakteriobójcze, przeciwzapalne
 • detoksykujące
 • przyspieszające procesy metaboliczne
 • wspierające
 • wzmacniające

Nic więc dziwnego, że przytulia czepna zyskała spore uznanie – coraz częściej wykorzystuje się ją jako wsparcie w zwalczaniu różnych dolegliwości, ale i nie tylko. Bywa używana także w pielęgnacji – zwłaszcza włosów. Jak stosować przytulię czepną?

Do czego wykorzystać przytulię czepną?

Wspomaganie w odchudzaniu

Uważa się, że stosowanie przytulii czepnej pomaga w odchudzaniu. Wszystko ze względu na to, że zioło działa korzystnie na układ metaboliczny – przyspiesza jego pracę, co może przynieść faktyczne korzyści i sprawić, że zaczniesz chudnąć efektowniej.

Pielęgnacja skóry

Jak działa przytulia czepna? Właściwości drenujące, którymi charakteryzuje się ta roślina, sprawiają, że drobne opuchlizny szybkiej znikają, a skóra wraca do swojego codziennego wyglądu. Z tego samego powodu, poleca się stosowanie przytuli w celu zminimalizowania cellitu czy usunięcia nadmiaru wody w organizmie. Zaparzony i wystudzony napar z przytulii można dodać do kąpieli.

Regeneracja włosów i skóry głowy

Przytulia czepna pomaga w regeneracji włosów – wystudzony napar może pełnić funkcję płukanki. Dzięki niej włosy nabiorą blasku. Skóra głowy natomiast, po regularnym stosowaniu przytulii czepnej w formie płukanki, przestanie się szybko przetłuszczać.

Wzmocnienie organizmu

Okazuje się, że przytulia czepna jest jednym z niezastąpionych ziół dla medycyny naturalnej. Pomaga organizmowi w regeneracji, zapobiega powstawaniu najróżniejszych dolegliwości i ułatwia zwalczanie częstych objawów – ale to nie wszystko, do czego może przydać się przytulia czepna. Na żylaki (opinie internautów to potwierdzają) także świetnie się sprawdza. Fanki medycyny naturalnej polecają stosować to zioło zawsze, gdy organizm zmaga się z osłabieniem.

 

Jak stosować przytulię czepną?

Przytulię czepną można stosować na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od tego, która forma jest dla ciebie najwygodniejsza.

Przytulia czepna w kapsułkach.

Suplementacja przytulii czepnej sprawdzi się przede wszystkim tym, którym zależy na wzmocnieniu organizmu i nabraniu większej odporności.

Przytulia czepna w proszku

Wysuszona i zmielona przytulia czepna stosowana jest jako wsparcie w regeneracji naskórka. Proszek – zwykle wymieszany z wazeliną – można nałożyć na skórę, aby wspomóc jej odbudowę.

Napar z przytulii czepnej

Herbata z przytulii czepnej to dobry pomysł w przypadku zwalczania przemęczenia i osłabienia.

Jak przygotować herbatę z przytulii czepnej?

 1. Około 2 łyżeczki suszu z przytulii zalej wrzącą wodą.
 2. Pozostaw pod przykryciem na minimum 30 min.
 3. Przed wypiciem przecedź napar.

Odwar z przytulii czepnej

Odwaru używa się jako płukanki, którą przemywa się skórę. To także wspomaga ją w regeneracji i zachowaniu zdrowego wyglądu.

Jak zrobić odwar z przytulii czepnej?

 1. Do niewielkiego garnka wsyp 2 łyżeczki suszu z przytulii.
 2. Zalej szklanką wody.
 3. Gotuj przez około 5-10 minut.
 4. Przykryj garnek, odstaw go na minimum 5 minut. Odcedź wywar.

Przytulia czepna – kiedy zbierać?

Oczywiście, nie trzeba kupować gotowych suplementów czy suszów – zioło można także pozbierać. Gdzie rośnie przytulia czepna? Okazuje się, że… wszędzie. Jest o tyle niewymagająca, że pojawia się w wielu ogrodach, łąkach, polach uprawnych. Łatwo się rozsiewa, rośnie nawet w wymagających warunkach. Najczęściej można ją zauważyć na glebach żyznych i wilgotnych. Zwykle rośnie w towarzystwie wysokich krzewów.

Przytulię czepną najlepiej zbierać od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Wynika to z tego, że korzystne właściwości rośliny wykazują tak samo młode pędy, jak i w pełni rozwinięte kwiatostany. Jednak, co wyjątkowo ważne, zakazuje się zbierania przytuli zimą.

Jak suszyć przytulię czepną? Jest to dość proste. Wystarczy wybrać zacienione, dość przewiewne miejsce i zawiesić pędy rośliny za łodygę. Wystarczą dwa, trzy dni, aby roślina się wysuszyła – po takim czasie powinna zacząć się kruszyć. Przygotowany susz będzie można wykorzystać przez długi czas. Aby jak najdłużej zachował swoje właściwości, dobrze go przechowywać w bawełnianym woreczku lub szklanym słoju.

Przytulia czepna – gdzie kupić?

Jeśli jednak nie masz możliwości samodzielnego zebrania i ususzenia przytulii, możesz sięgnąć po gotowe zioło. Znajdziesz je w sklepach zielarskich, aptekach, niektórych drogeriach – możesz także rozejrzeć się na stronach poświęconych medycynie naturalnej.

Biorąc pod uwagę liczne dolegliwości, na jakie może pomóc przytulia czepna, cena zioła pozostaje stosunkowo niska:

 • 250 gram suszu kosztuje około 20 zł,
 • natomiast 90 kapsułek to koszt 30-40 zł.

Ceny przytulii różnią się jednak w zależności od producenta. Dlatego też, przed zakupem sprawdź, czy wybrany przez ciebie produkt zawiera wyłącznie przytulię czepną. Działanie mieszanek ziół będzie nieco inne, co nie oznacza jednak, że gorsze – takie zioła jak, na przykład, wrotycz, właściwości wykazują równie korzystne, co przytulia czepna.