Niezapominajka: charakterystyka

Niezapominajki, które również nazywane niezabudkami, należą do rodziny ogórecznikowatych i występują na terenie całej Europy. Te delikatne i niezwykle wdzięczne rośliny najczęściej porastają lasy lub brzegi strumieni. Mają drobne kwiaty o pięciu płatkach i żółtym środku. Nie rosną wyższe niż 100 cm, jednak odmiany przeznaczone do tworzenia kwiatowych kobierców w ogrodach, są zazwyczaj o wiele niższe.

Jaki kolor mają niezapominajki? Kojarzone są przede wszystkim z kolorem niebieskim, jednak należy wspomnieć, że znane są też mniej popularne niezabudki różowe lub białe. Niezapominajka jest najczęściej uprawiana jako roślina jednoroczna lub dwuletnia, a najczęściej spotykane jej odmiany to: 

niezapominajka alpejska;

niezapominajka błotna;

niezapominajka darniowa;

niezapominajka górska;

Czy niezapominajka jest pod ochroną?

Tak, podobnie, jak w przypadku krokusów, dziko rosnące okazy podlegają ochronie ścisłej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że odmiany, które uprawiamy w naszych ogrodach, są wyhodowane sztucznie.

Kiedy kwitną niezapominajki?

W większości wypadków są to rośliny wiosenne, które cieszą nasze oko od kwietnia do maja. Co ciekawe, okres ich kwitnienia może jednak wydłużać się lub skracać zależnie od stanowiska, na jakim zostaną zasadzone. 

Jak i kiedy sadzić niezapominajki?

Niezapominajki powinniśmy wysiewać od kwietnia do lipca. Pamiętaj jednak, że dokładne zalecenia, co do daty wysiewu mogą nieznacznie różnić się zależnie od gatunku. W razie wątpliwości dopytaj o szczegóły sprzedawcę w sklepie ogrodniczym. Początkowo powinniśmy wysiać je do inspektu, w którym spędzą jesień i zimę. Dopiero w kolejnym roku, gdy miną ostatnie przymrozki, możemy wysadzić je do gruntu. W kolejnych latach, niezapominajki, tak jak ipomee, powinny wysiewać się same.

Niezapominajkę można uprawiać też w donicy. W tym wypadku wysiewamy ją około czerwca. Możemy przesadzić ją do gruntu następnej wiosny lub zostawić na naszym parapecie. Pamiętaj jednak, by niezależnie od opcji, na którą się zdecydujesz, zapewnić jej odpowiednie stanowisko.

Uprawa niezapominajek

Niezapominajka powinna mieć zapewnione warunki maksymalnie zbliżone do tych, w jakich rośnie w naturze. Idealne stanowisko powinno być jednocześnie dobrze nasłonecznione, ale też chłodne. Doskonale czują się w towarzystwie ozdobnych krzewów lub niewielkich drzew, takich jak oleander. Dobrym kompromisem będzie też stanowisko półcieniste. Pamiętaj, że intensywność podlewania należy uzależnić od stopnia nasłonecznienia. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i stale wilgotna, o lekko kwaśnym odczynie.

Niezapominajki powinny być nawożone na dwa sposoby. Jednorazowo wczesną wiosną zasilamy glebę z pomocą kompostu lub obornika. Poza tym raz na dwa tygodnie powinniśmy powtórzyć zabieg, używając specjalnych nawozów do roślin kwitnących. Oprócz tego dobrym pomysłem będzie regularne spulchnianie gleby.

Jak pielęgnować niezapominajki?


Niezapominajki lubią wodę, dlatego doskonale sprawdzą się jako rośliny do obsadzenia oczka wodnego, gdzie mogą rosnąć w towarzystwie kaczeńców. Jeśli zdecydujemy się posadzić je na rabacie, powinniśmy pamiętać o regularnym i obfitym podlewaniu. Zimowanie niezapominajek nie jest zbyt skomplikowane. Zazwyczaj nie wymagają one żadnej dodatkowej ochrony, jednak w pierwszą zimę od posadzenia ich w gruncie, możemy dla pewności, zapewnić im lekkie okrycie. Najlepiej w tym celu sięgnąć po torf, liście lub korę. 

Niezapominajki są odporne na liczne choroby grzybowe i większość szkodników. Mimo to zdarza się, że padają one ofiarami mszyc, które wysysają z nich soki. Aby rozpoznać, czy Twoje niezapominajki zostały przez nie zaatakowane, sprawdź, czy na ich łodygach znajduje się kleista substancja. Innym szkodnikiem, który może nękać te piękne kwiaty, jest mączniak, którego obecność łatwo rozpoznamy. Zostawia on na roślinach, biały sypki osad. Jeżeli zauważysz tego typu objawy, koniecznie zastosuj oprysk chemiczny. Możesz spróbować rozprawić się z nieproszonymi gośćmi z pomocą naturalnych metod (jak opryski z rumianku lub pokrzywy), jednak nader często okazują się one nieskuteczne. 

Niezapominajka: znaczenie

Niezapominajki są kwiatami, które mają niezwykle bogatą symbolikę. Ich nazwa nawiązuje do prośby “ nie-zapomnij-mnie”. To kwiaty, które są często wręczane jako prezent przy okazji rozstania lub dłuższej rozłąki. Dawniej wierzono, że gdy para musi na jakiś czas się pożegnać, niezapominajka pomaga w zachowaniu wierności i przypomina o obecności ukochanej osoby. Co ciekawe, może ona być też rodzajem świetnego talizmanu dla osób, które wciąż o czymś zapominają lub chodzą z głową w chmurach.

Do romantycznej symboliki niezapominajki odwołuje się pewna stara niemiecka legenda, która opowiada o młodzieńcu, który postanowił wyruszyć w podróż w poszukiwaniu szczęścia. Jego ukochana, na drogę przypięła mu do kapelusza kwiat niezapominajki. Młodzieniec długo wędrował, aż dotarł do gór, w których nagle zerwał się porywisty wiatr. Niezapominajka na kapeluszu chłopca poruszyła się i nagle w skalnej ścianie ukazało się wejście do groty wypełnione złotem. Młodzieniec natychmiast zerwał z głowy kapelusz i zaczął napełniać go skarbami. Wtem odezwał się głos ducha góry: “Nie zapomnij o najważniejszym!”. Chłopiec pobladł z przerażenia i zerwał się do ucieczki. Zdążył zabrać ze sobą liczne łupy, jednak nie zauważył, że od jego kapelusza odczepiła się niezapominajka. Od tamtej pory już do końca życia żył w dostatku, ale nie doświadczył miłości. 

Warto wiedzieć też, że niezapominajka jest kwiatem stanowym Alaski. Również w Polsce jest ona szczególnie wyróżnioną rośliną. Od 2002 obchodzimy dzień Polskiej Niezapominajki, który ma celu przypominanie o potrzebach środowiska naturalnego i konieczności ochrony przyrody. Święto obchodzone jest 15 maja, a jego inicjatorem jest Andrzej Zalewski.