Najsłynniejsze pałace i rezydencje brytyjskiej rodziny królewskiej:

1. Pałac Buckingham

Nasze zestawienie otwiera oczywiście Buckingham Palace w Londynie - oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów, miejsce uroczystych spotkań i przyjęć. Pałac Buckingham wzniesiono w 1703 roku (od tego czasu rozbudowywany i lekko zmieniany). To zdecydowanie największy na świecie pałac królewski: 775 pomieszczeń, w tym 188 sypialni przeznaczonych dla obsługi. Najsłynniejsze miejsca w Pałacu Buckingham? Sala balowa (wysoka na 13 metrów!), sala tronowa i klatka schodowa projektu Johna Nasha. Na koniec wisienka na torcie - słynny balkon, z którego rodzina w trakcie państwowych uroczystości i ważnych wydarzeń pozdrawia zgromadzonych przed pałacem. Ciekawostka - dobudowano go dopiero na początku XX wieku.  

2. Zamek Windsor

Zamek w Windsorze to średniowieczna budowla będąca rezydencją królów angielskich od 1110 roku. Kompleks zachwyca swoim rozmachem. Oczywiście od średniowiecza zamek był przebudowany, ostatnie ingerencje w architekturę miały miejsce w latach 90. po pożarze, który strawił część budowli. To największy do tej pory zamieszkały zamek na świecie. Perełka architektoniczna? Wieża Round Tower. W późnogotyckiej kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbył się między innymi ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle. Tutaj miały miejsce uroczystości pogrzebowe księcia Filipa. 

3. Zamek Balmoral

Zamek w północno-wschodniej Szkocji, w hrabstwie Aberdeenshire. Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z 1484 roku. Rezydencję przebudowywano (pod okiem architekta  Williama Smitha) specjalnie dla królowej Wiktorii. To jeden z piękniejszych obiektów tego typu na świecie. Brytyjska rodzina królewska tradycyjnie spędza tu lato. To tutaj 8 września 2022 roku zmarła królowa Elżbieta II (podobno była to ulubiona posiadłość monarchini). Zamek znajduje się na terenie posiadłości o powierzchni około 20 tysięcy hektarów. Mamy tu także inne, drobniejsze nieruchomości takie jak Birkhall -  wiejską posiadłość, którą szczególnie lubiła królowa-matka Elżbieta. 


Nowe tytuły rodziny królewskiej po odejściu królowej Elżbiety II

4. Pałac Kensington 

Pałac Kensington to królewska rezydencja w Kensington Gardens w Londynie. Jednym z piękniejszych pomieszczeń jest tu The King's Gallery z imponującą kolekcją dzieł sztuki. Tu urodziła się królowa Wiktoria, tu także tuż po swoim ślubie zamieszkali książę Karol i Diana Spencer, słynną lokatorką była także księżniczka Małgorzata. Do niedawna mieszkali tu książę William z księżną Kate i dziećmi. Wnetrza ich apartamentów mogliśmy podpatrzeć na zdjęciach ze spotkania z Michelle i Barackiem Obamą. Rodzina zdecydowała się jednak ostatnio na przeprowadzkę do Adelaide Cottage w Windsor Home Park (w związku z bliśkością szkoły, do której uczęszczają pociechy książęcej pary). 

5. Sandringham House 

Sandringham House to wiejska rezydencja brytyjskiej rodziny królewskiej położona nieopodal miejscowości Sandringham w hrabstwie Norfolk. To tutaj tradycyjnie członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej spędzają Boże Narodzenie i pierwsze dni Nowego Roku. Stąd królowa Elżbieta II rokrocznie składała poddanym świąteczne życzenia. Wyjątkiem od tej reguły był czas pandemii (wtedy rodzina została na święta na zamku Windsor). Sandringham House to okazały pałac, liczne budynki wokół, ogromne stajnie i wspaniałe ogrody oraz parki. Wszystko to na 250 hektarach.  

6. Clarence House

Clarence House to rezydencja królewska w Londynie. Sześciokondygnacyjny budynek z 1827 roku zaprojektował John Nash  na zamówienie księcia Clarence. To tutaj tuż po swoim ślubie zamieszkała księżniczka Elżbieta z księciem Filipem. Potem w Clarence House zamieszkała królowa matka. Po jej śmierci rezydencja została wyremontowana. Ostatnio mieszkał tu król Karol III z żoną Kamilą. 

7. Pałac Holyrood

Pałac Holyrood to rezydencja monarchów brytyjskich w Edynburgu w Szkocji. Z usytuowanej malowniczo na wzgórzu budowli roztacza się imponujący widok na miasto. W średniowieczu mieściło się tu Opactwo Holyrood (jego ruiny można oglądać do dziś). Początki pałacu to XVI wiek. Za dzisiejszy wygląd budowli odpowiada w dużej mierze  Sir William Bruce. Sama konstrukcja przez lata była modyfikowana (w XX wieku doczekała się centralnego ogrzewania i instalacji elektrycznej). W pałacu Holyrood mamy 289 pomieszczeń. Prywatne pokoje rodziny królewskiej znajdują się na drugim piętrze budynku. Holyrood można zwiedzać (wizytę warto zacząć od największego pomieszczenia - Great Gallery, wypełnionego dziełami sztuki). Pałac otacza czterohektarowy park.

8. Bagshot Park

Bagshot Park to kolejna rezydencja królewska. Położona w hrabstwie Surrey niedaleko od Windsoru jest siedzibą księcia Edwarda (najmłodszego syna Elżbiety II) i jego rodziny. Pierwszy budynek na tym terenie powstał w XVII wieku, potem był sukcesywnie zmieniany i przebudowywany. Budynek otaczają zielone tereny o powierzchni ponad 20 hektarów.  

9. St. James’s Palace 

St. James’s Palace czyli Pałac św. Jakuba jest pałacem będącym częścią kompleksu budynków dworu królewskiego w Londynie. Budowlę wzniesiono dla króla Henryka VIII. Przez wieki mieszkały tu kolejne głowy państwa. Po zakupie pałacu Buckingham rodzina królewska nie korzystała już z pałacu tak często. Budynek do dnia dzisiejszego pozostaje jednak siedzibą królewskiego dworu. Mieszczą się tu biura urzędników, a sale często wykorzystuje się do oficjalnych spotkań i przyjęć.  

10. Anmer Hall

Anmer Hall to wiejska rezydencja brytyjskiej rodziny królewskiej obok Anmer w hrabstwie Norfolk (w bliskim sąsiedztwie Sandringham House). Budynek z czerwonej cegły wzniesiono w XIX wieku. Wnętrza domu urządzono antykami i meblami w klasycznym stylu. Tuż obok domu znajduje się odkryty basen, a nieopodal kort tenisowy. Anmer Hall było prezentem ślubnym Elżbiety II dla Księcia Williama i Księżnej Kate. Para razem z dziećmi spędza tu podobno weekendy i dni wolne od szkoły.