Najpiękniejsze kwiaty świata kojarzą nam się przede wszystkim z wiosną, ze świeżością i radością. Bogactwo żywych kolorów i wzorów stworzonych przez naturę od zawsze posiadało urzekającą, wyciszającą moc. Kwiaty często towarzyszą nam też w szczególnych momentach życia... W końcu co bardziej podkreśli wyjątkowość celebrowanego wydarzenia, aniżeli bukiet pięknych kwiatów lub pojedyncza, symboliczna róża?

Najbardziej jednak cieszą te kwiaty, które zdobią nasze ogrody lub parki oraz te, którymi możemy cieszyć się podczas spacerów i chwil odpoczynku na łonie przyrody. Niektóre z nich wymagają starannej uprawy i troskliwej, ogrodniczej ręki, inne rosną „na dziko” wśród łąk. Kwitnące piękno może ukoić nasze wnętrze i wywołać uśmiech na twarzach bliskich nam osób.

Przygotowaliśmy dla was listę, naszym zdaniem, najpiękniejszych kwiatów.

Najpiękniejsze kwiaty świata – lista redakcji

1. Lotos

Ten urzekający kwiat doda piękna nawet najpospolitszym stawom. Ciężko zaprzeczyć, że widok unoszącego się na powierzchni wody białego lub różowego cudu natury przynosi naszym zmysłom spokój i harmonię. Lotos ma delikatne, wielowarstwowe płatki, rozchodzące się na zewnątrz. Zarówno jego kwiaty, jak i liście unoszą się na powierzchni wody. Kwiat ten symbolizuje duchową równowagę, szczęście i czystość. W kulturach azjatyckich (np. w Chinach czy Japonii) lotos może spełniać określone funkcje podczas rytuałów religijnych.

2. Róża

Trudno znaleźć osobę, która nie przyznałaby, że róże są jednym z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Kojarzone z miłością, wiernością i uczuciem, róże mają nie tylko romantyczny i zwyczajnie piękny wygląd, ale także aromatyczny, intensywny zapach. Można znaleźć je w różnych odcieniach czerwieni, żółci, różu, bieli i pomarańczy. Te kwiaty pełnią szczególną, być może najważniejszą spośród wszystkich kwiatów, rolę w kulturze europejskiej (i nie tylko). Zaśpiewano niezliczoną ilość piosenek, napisano bardzo wiele wierszy, namalowano spektakularną liczbę obrazów, których głównym (lub pobocznym) motywem są właśnie róże.

3. Orchidea

Zwana też storczykiem, jest powszechnie znaną i lubianą rośliną doniczkową. Jeśli zapewnimy storczykowi odpowiednią ilość światła i wody, będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami orchidei nawet kilka razy w roku! Istnieje wiele gatunków orchidei, a każdy z nich ma nieco odmienne wymagania dotyczące właśnie jej nawodnienia czy optymalnej temperatury. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem orchidei jest Phalaenopsis. Te niesamowite, rosnące na długiej łodydze, kwiaty mogą być białe, fioletowe, różowe, żółte, czerwone, niebieskie. Bywają także orchidee o wielobarwnych kwiatach.

4. Strelicja królewska

Zwana także rajskim ptakiem, jest jednym z najbardziej egzotycznie wyglądających kwiatów, które możemy uprawiać w swoim ogrodzie lub na balkonie. Kwiatostan rzeczywiście przypomina głowę egzotycznego ptaka, a to wszystko za sprawą swojego koloru i kształtu. Złożony z niebieskich i pomarańczowych płatków kwiat „wystrzeliwuje” z zielono-różowej, podłużnej pochewki liściowej przypominającej łódeczkę lub dziobek kolibra. Ojczyzną strelicji jest Republika Południowej Afryki, gdzie te cudowne kwiaty rosną przy brzegach rzek jednej ze wschodnich prowincji kraju. Swoją nazwę roślina zawdzięcza meklemburskiej księżniczce o imieniu Strelitz, żonie angielskiego króla, Jerzego III.

5. Kwiat wiśni

Uwielbiane w Japonii, gdzie nazywana są Sakurą, te drobne kwiatki symbolizują piękno, delikatność i odrodzenie. Kwitnące drzewa wiśni wyglądają jednak niezwykle spektakularnie nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale również w Polsce. Zachwycają nas swoim subtelnym pięknem, kiedy w kwietniu i maju obsypują drzewa w sadach lub, rosnące przy drogach, dzikie drzewka wiśniowe.

6. Tulipan

Istnieje ponad 100 gatunków tego pięknego kwiatu. Tulipan ma 6 wyraźnie oddzielonych od siebie płatków. Tulipany są dostępne w różnych kolorach, między innymi w czerwonym, różowym, żółtym, pomarańczowym. Bywają częstym prezentem z okazji wszelkich rocznic, Dnia Matki, Dnia Kobiet i innych okazji. Te kwiaty reprezentują elegancję i wdzięk. Czerwone tulipany symbolizują oddanie i miłość, żółte mają dziś dość uniwersalne znaczenie radości, choć kiedyś kojarzone były z nieodwzajemnionym uczuciem. Białe tulipany uważane są za symbol tęsknoty i żalu, lecz także przebaczenia, a z kolei niebieskie oznaczają sukces i indywidualizm. Fioletowe i pomarańczowe tulipany to symbole przyjaźni, sympatii i wdzięczności.

7. Dalia

Te kwiaty występują w szerokiej gamie odcieni – od brązu, przez czerwony i biały, do fioletowego. Ich pięknem możemy się cieszyć długo, bo dalia kwitnie czasem od kwietnia aż do października! Tym uroczym kwiatom przypisuje się wiele różnych, czasem sprzecznych, znaczeń – może to być znak zmiany lub symbol zdrady, ale też symbol godności i elegancji. Bywa niekiedy uważana za znak zaangażowania i silnej więzi. Kwiat dalii jest narodowym kwiatem Meksyku i został nazwany na cześć szwedzkiego botanika, Andersa Dahla. Warto zaznaczyć, że istnieje ponad 30 odmian tej wspaniałej rośliny.

8. Mieczyk 

Te wysokie rośliny z rodziny kosaćcowatych zakwitają wieloma kwiatami i zachwycają swoją różnorodnością – istnieje ponad 285 gatunków mieczyków! Osiągają one nawet do 1,5 metra wysokości. Mieczyk jest uprawiany głównie w Afryce Południowej, Europie, szczególnie w rejonie Morza Śródziemnego. Ten kwiat jest dostępny w różnych kolorach, takich jakL biały, różowy, fioletowy, żółty, pomarańczowy czy zielony. Okres jego kwitnienia przypada na lipiec i sierpień.

9. Kosaciec

Znany szerzej pod nazwą... irys. Te kwiaty kwitną wiosną, dlatego kojarzą się z odrodzeniem, witalnością i świeżością. Białe irysy symbolizują czystość i życzliwość, żółte kwiaty irysa symbolizują pasję, niebieskie – nadzieję i wiarę, a fioletowe – mądrość.

10. Lilak

Często błędnie nazywany bzem. Kwiaty lilaka, kwitnące w maju, kojarzą nam się z wiosenną beztroską, zbliżającymi się wakacjami, domowym ogrodem, dzieciństwem. W Europie lilak występuje na wschodzie i południowym wschodzie kontynentu. Obfite kwiatostany, zazwyczaj białe, kremowe lub fioletowe, odznaczają się pięknym, wyrazistym zapachem, dzięki czemu znalazły swoje zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym. Wspaniale wygląda w wiosennych bukietach.