Wakacje to doskonała okazja do poznania kultury w nieco inny sposób. W naszym najnowszym rankingu pokazujemy najlepsze muzea multimedialne świata, które warto odwiedzić. 

   ZKM Center for Art and Media w Niemczech

To jedno z najsłynniejszych, najbardziej kultowych muzeów w Niemczech. Nazywane interaktywnym Bauhausem stanowi rozrywkę dla każdego. Oprócz hologramów można w nim zobaczyć instalacje, wideo, filmy, performance takich gwiazd jak Marina Abramović, Nam June Paik, Bill Viola czy Dennis Oppenheim.

 Haus der Musik w Wiedniu - muzyczna podróż w czasie

Haus der Musik w Wiedniu to kolejne znane miejsce, wobec którego nie sposób przejść obojętnie. Dzięki multimedialnym wystawom zrozumiesz świat muzyki, dowiesz się skąd pochodzą dźwięki i zostaniesz dyrygentem Filharmoników Wiedeńskich. Warto wiedzieć, że galeria znajduje się w domu Otto Nicolaia, pomysłodawcy orkiestry.

  Nxt w Amesterdamie – multimedia w służbie sztuki

To jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie. W gigantycznym budynku lepiej zrozumiesz sztukę nowych mediów. Neonowe napisy, intrygujące audiowizualne filmy i trójwymiarowe pokazy to zaledwie niewielka część tego, co możesz przeżyć. Silne emocje i otwarcie na nietuzinkowy świat współczesnej sztuki gwarantowane.

 Art Science w Singapurze  - centrum nauki i dzieło sztuki w jednym

Prawdziwa perła architektury, dobrego designu i sztuki. Elektryzujący, urządzony zgodnie z filozofią zero waste gmach to dopiero początek doznań, których doświadczysz przekraczając próg galerii. W budynku przypominającej kwiat lotosu zgłębisz tajniki współczesnej nauki.

  Virtual Online Museum of Art (VOMA) - pierwsza na świecie cyfrowa galeria sztuki

Pierwsze i jak dotąd jedyne w całości interaktywne muzeum. Na ścianach wiszą bliźniaczo podobne do znanych z tradycyjnych galerii sztuki dzieła. Trójwymiarowa podróż w czasie i przestrzeni to doskonała okazja do poznania największych sekretów malarstwa, rzeźby i architektury w nowoczesnej formie. Bez wątpienia jest to miejsce na miarę XXI wieku.

  Walker Art Center w Minneapolis

To adres, który zna każdy fan sztuki cyfrowej. We wnętrzu znajdziesz pokaźny zbiór multimediów i trójwymiarowych wystaw również dotyczących ekologii i natury. Jakiś czas temu furorę zrobiła wystawa o ekosystemach i środowisku roślin. Większość zapierających dech w piersiach pokazów to dzieło Steve'a Dietza, wieloletniego kuratora centrum.

 Spyscape w Nowym Jorku - na tropie Jamesa Bonda

Legendarne miejsce, które powinien zwiedzić każdy miłośnik Jamesa Bonda i mrożących krew w żyłach historii. Dzięki interaktywnym księgom i filmom dowiesz się kim był Robert Hansenn, w jaki sposób włamano się do biura CIA i dlaczego bycie szpiegiem to niebezpieczne zajęcie.

 teamLab Borderless i  teamLab Planets w Japonii

Interaktywne muzea w Tokio słyną z sugestywnych, pełnych kolorów, futurystycznych instalacji sztuki cyfrowej (na przykład świetlne wodospady, ukwiecone łąki, do tego muzyka). Goście (ciągną tam tłumy!) robią w tych miejscach mnóstwo ciekawych zdjęć.