Prace nad ostatecznym kształtem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie trwały wiele lat. Inicjatywę zapoczątkowano już w 1979 roku. Sam projekt budowli powstał w 2009. Zespół kierowany przez Mirosława Nizio zdobył wówczas pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez inwestora – Muzeum Wsi Kieleckiej. - Oglądając archiwalne zdjęcia przedwojennej wsi Michniów: chat, mieszkańców, sceny z codziennego życia czuliśmy, że obcujemy z czymś pełnym, kompletnym,  z naturalnym rytmem życia. Z kolei przeglądając fotografie z pacyfikacji z 1943 roku, widząc ludzkie dramaty, śmierć, płonące chaty, dotknęliśmy bolesnej historii, doświadczyliśmy emocji towarzyszących gwałtownemu przerwaniu linii życia. Odczuliśmy tę wszechobecną i narastającą destrukcję. Ten proces był impulsem do zaprojektowania bryły i ekspozycji – tłumaczy Mirosław Nizio. Teraz, po dwunastu latach od powstania projektu, Mauzoleum zostało oficjalnie otwarte w 78. rocznicę pacyfikacji Michniowa – w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Budynek Mauzoleum jest architektoniczną formą upamiętnienia represji, które w trakcie drugiej wojny światowej dotknęły ponad 800 polskich wsi. Całość przypomina wiejską chatę, z którą stało się coś niedobrego. W trakcie zwiedzania jasne staje się to, że budynek "podpalono". "Pierwsza, kompletna część budynku to Dom Ciszy. Kolejne segmenty oddają dramaturgię procesu, który doprowadził do zachwiania pewnego ładu świata: bryła ulega degradacji, zniszczeniu, jak po podpaleniu. W strukturze betonu, z którego jest wykonana pojawiają się przełamania, przecięcia, rozdarcia, które budują emocje i napięcie." - czytamy w materiałach prasowych.  

Mauzoleum zaprojektowane przez Nizio Design International otwiera się na przyrodę. Przez "rozprucia" w budynku widać modrzewiowe krzyże ustawione obok, zieleń i niebo. Poprzez pęknięcia w elewacji i dachu do wnętrza dostaje się światło. Zależnie od pory dnia i roku, modeluje ono przestrzeń wystawy stałej, umieszczonej zarówno w zamkniętych i otwartych częściach budynku. Sama wystawa stała (również dzieło Nizio Design International) zajmuje powierzchnię ok. 1 700 m2. Narratorami opowiadającymi o skutkach pacyfikacji są tutaj ofiary i ludzie stojący za wydanymi rozkazami. Na ekspozytorach prezentowane są zdjęcia i dokumenty historyczne, multimedia. Widz odczuwa wypełniający wnętrze, niepokojący zapach stali i sczerniałego, opalanego drewna.