Mediolańska galeria handlowa La Rinascente to Mekka wielbicieli mody, wzornictwa i dobrego jedzenia. Umiejscowiona w centralnym punkcie miasta przy Piazza del Duomo jest jedyną w swoim rodzaju turytyczną atrakcją, ale i miejscem gdzie można znaleźć luksusowe kosmetyki, kolekcje konfekcji i galanterii topowych projektantów, a także designerskie meble i przedmioty do domu.

Amatorzy doznań kulinarnych kierują się od razu na najwyższe piętro. Tam znajdują się doskonale zaopatrzone delitatesy, oferujące przysmaki z różnych stron świata, a także koktajl bar i restauracja, gdzie znurzeni zakupami klienci mogą wpasć na tradycyjne aperitivo lub zjeśc kolację z widokiem na słynna katedrę.

Początki La Rinascente sięgają lat 70. XIX w., kiedy zachwyceni paryskim domem towarowym Le Bon Marche bracia Luigi i Ferdinando Bocconi otworzyli swój pierwszy sklep odzieżowy Aux Villes d'Italie. W 1917 r. trafił on  w ręce przedsiebiorcy Senatore Borlettiego, który wraz ze słynnym poetą Gabriele d' Annunzio wymyślili nową nazwę - La Rinascente czyli odroczenie, która miała symbolizować odrodzenie samego sklepu, ale również i samych Włoch po wojennych zawieruchach.

Wczoraj, dokładnie 100 lat po tamtych wydarzeniach otwarto w Rzymie drugi dom towarowy La Rinascente, umiejscowiony zaledwie kilka kroków od Fontanny di Trevi i Piazza di Spagna

Zabytkowy budynek na rogu Via del Tritone i Via dei Due Macelli przez ostatnie 11 lat był starannie rewitalizowany, tak aby mógł pełniać swoją stricte komercyjną rolę, wtapiając się jednocześnie w historyczną tkankę miasta. To z pewnością jedyny na świecie obiekt handlowy na świecie, w którego piwnicach można obejżeć starożytne znalezisko archeoligiczne - fragmenty akweduktu Aqua Virgo  z 19 r. pne.

Prace przy tym projekcie powierzono znakomitym architektom i projektantom m.in. Vincentovi van Duysenowi, który w mistrzowski sposób łączy powsciagliwe północnoeuropejskie rozwiązania z włoskim rozmachem i temperamentem.

Rzymska galeria handlowa posiada wewnętrzny dziedziniec, dzięki czemu każde piętro jest doświetlone naturalnym światłem. Jej struktura przypomina mediolański pierwowzór. Na parterze jest perfumeria, w podziemiach "design store", a piętra opanowała moda. Tarasy na dachu to strefa jedzenia i wypoczynku. Bo przecież La Rinascente to kwintesencja  włoskiego dolce vita.

tekst: Anna Chwalińska