Zachwyca oryginalnym wyglądem i kształtem liści. Chociaż należy do silnie trujących bylin miłośnikom ogrodnictwa podoba się fakt, że mogą uprawiać ją na balkonie i w ogrodzie. Nie należy do roślin bardzo wymagających, zachwyca pięknymi kolorami liści. W naszym nowym artykule podpowiadamy co jeszcze powinieneś wiedzieć o koleusie.

Koleus - co warto o nim wiedzieć?

Koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides) inaczej nazywany pokrzywką brazylijską jest jedną z ładniejszych i oryginalniejszych roślin ozdobnych. Atrakcyjny wygląd zawdzięcza różnokolorowym liściom, które rzadko tracą swój naturalny blask. Zwykle rośliny osiągają wysokość od kilkudziesięciu centymetrów do 1,5 metra. W zależności od odmiany mogą one wyglądać nieco inaczej. Roślina kwitnie, ale kwiaty nie należą do szczególnie ozdobnych. O całym uroku koleusa decydują jego barwne liście.

Uprawa koleusa na balkonie

Małe rozmiary pokrzywki umożliwiają uprawianie jej na balkonie. Warto umieścić okazy w doniczkach, daleko od intensywnych promieni słonecznych. O wiele lepiej okazy znoszą lekko zacienione przestrzenie. Nie są mrozoodporne, dlatego zimą nie zostawiaj ich na dworze. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie rośliny. Wiosną i latem podlewaj ją codziennie. Pamiętaj, że pozbawione wody kwiaty szybko usychają.

Koleus na balkonie i w ogrodzie - odpowiednie nawożenie

Chcąc przesadzić koleusa do ogródka wybierz ziemię z dużą ilością próchnicy, mocno przepuszczalną. Wiosną, latem i jesienią stosuj nawozy dla roślin ozdobnych. To rozwiązanie sprawi, że pokrzywka będzie zachwycać feerią niezwykłych kolorów.

Koleus na balkonie i w ogrodzie - nawadnianie rośliny

Aby bylina lepiej rosła warto usunąć dolne liście. W ten sposób ustrzeżesz ją od gnicia i sprawisz, że długo będzie zachwycać intensywnymi, żywymi barwami. Możesz sadzić ją osobno lub razem. Młode, niemające dużych rośliny rośliny umieść w słoiku nakrytym podziurawioną folią. Dzięki temu kwiaty będą lepiej nawodnione.

Koleus w ogrodzie

Koleus dobrze prezentuje się nie tylko na balkonie, ale i w ogrodzie. Świetnie zaaklimatyzuje się w średnio nasłonecznionych stanowiskach. Lubi dobre, urodzajne, przepuszczalne gleby i dużą ilość wody. Latem warto podlewać go każdego dnia. Dobrą opcją jest stosowanie nawozów z wyższą porcją potasu.

Rozmnażanie koleusa

Pamiętaj, że pokrzywka brazylijska nie jest krzakiem wieloletnim. Najpóźniej po dwóch latach rozmnóż ją, oddzielając od siebie pędy byliny i przesadź do doniczek lub w inne miejsce ogrodu. Odpowiednio ukorzenione sadzonki sprawią, że roślina zahartuje się i nie będzie podatna na choroby i pasożyty.

Uprawa koleusa na balkonie i w ogrodzie - o czym warto pamiętać?

Koleus jest rośliną trującą, dlatego nie ustawiaj jej na schodach, niskich parapetach i łatwo dostępnych dla dzieci i domowych zwierząt przestrzeniach. Świetnie sprawdzi się do tego celu balkon, taras lub wysokie doniczki, które z powodzeniem możesz wynieść do ogrodu.