Kamienica Natansona w Warszawie

Kamienica Natansona u zbiegu Książęcej i Nowego Światu to jeden z piękniejszych budynków w Warszawie. Za jej projekt odpowiadają  Józef Czerwiński i Wacław Heppen. Sam budynek powstał w 1883 roku, przebudowa miała miejsce w latach 1913-1914. Secesyjna kamienica z charakterystycznym, mansardowym dachem na stałe wpisała się w panoramę Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Budynek niestety dość poważnie ucierpiał podczas drugiej wojny światowej. Został odbudowany tuż po niej, jednak nie odtworzono wszystkich detali (między innymi wieńców i innych ozdobnych, roślinnych ornamentów). Przez lata na parterze działały tu liczne sklepy i punkty usługowe. W ostatnich latach budynek niestety nieco niszczał. Internet właśnie obiegła wieść, że Kamienica Natansona już wkrótce odzyska dawny blask.

Czytaj także: Blisko miasta i ludzi - mieszkanie w warszawskiej kamienicy

Kamienica po remoncie

Remontem i rewitalizacją kamienicy zajmie się firma AFI Europe. Projekt budowlany jest już gotowy. Trwają właśnie ostatnie prace nad projektem wykonawczym, a start prac budowlanych zaplanowano jeszcze w tym roku. Przebudowa zajmie 2-3 lata. - Na elewację wrócą ornamenty z początku XX wieku, w mansardzie pojawią się zdobione okna. Ważnym elementem będzie nie tylko odtwarzanie przedwojennego detalu, ale też kompleksowa przebudowa wnętrz, które z biur mają zmienić się w luksusowe mieszkania. Partery utrzymają funkcję usługową - opowiada nam o rewitalizacji Dominika Mazurek z AFI Europe. Nie możemy już się doczekać na efekty tych prac.  W naszej galerii zobaczycie pierwsze wizualizacje kamienicy.

Czytaj również: Mieszkanie w warszawskiej kamienicy na Lwowskiej. Antyki, stare sztukaterie i całkiem nowoczesne dodatki.