Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres, na który wiele osób czeka z niecierpliwością. To idealny moment na spędzenie wartościowego czasu z bliskimi, delektowanie się pysznym jedzeniem, obdarowywanie się prezentami, a także na dekorowanie naszej przestrzeni tematycznymi ozdobami. Nieodłącznym elementem świąt jest zdecydowanie tradycja ubierania choinki - podtrzymuje się ją w większości domów na całym świecie.

Jak zatem ubrać choinkę, aby wyglądała elegancko i robiła wrażenie na wszystkich gościach? Jakie są najpiękniejsze ozdoby choinkowe na tegoroczne święta Bożego Narodzenia? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.

Jak ubrać choinkę na święta Bożego Narodzenia?

 W pierwszej kolejności musimy oczywiście wybrać rodzaj drzewka, który chcemy umieścić w naszym domu. Wybór jest naprawdę spory, a największy dylemat jest, gdy nie wiemy czy wybrać sztuczną czy żywą choinkę. Sztuczna posłuży nam z pewnością na kilka sezonów, aczkolwiek nie będzie prezentować się tak spektakularnie jak żywe, niezwykle pachnące lasem drzewko. Najczęściej wybiera się między świerkami i jodłami. Świerki są nieco tańsze i mniej wytrzymałe od jodeł, które przy odpowiedniej temperaturze są w stanie postać nawet do połowy stycznia. Żywe choinki najlepiej kupować u leśników lub w szkółkach leśnych, gdzie możemy wybrać swój wymarzony egzemplarz, który będzie ścięty przed samym zakupem - wtedy mamy pewność, że będziemy mogli się nim cieszyć naprawdę długo.

Po wybraniu odpowiedniego dla nas drzewka, czas na wszelkiego rodzaju ozdoby. Najpierw powinniśmy zdecydować jaki motyw przewodni będzie królował wśród naszych dekoracji. Istnieje kilka standardowych zestawień kolorystycznych, które cieszą się największą popularnością i są wybierane zdecydowanie najczęściej.

1. Srebro i biel

Połączenie eleganckiego srebra i klasycznej bieli szczególnie dobrze sprawdzi się w bardziej nowoczesnych wnętrzach, w których przeważają stonowane i minimalistyczne kolory. W tym przypadku warto wybrać duże bombki, najlepiej białe ze srebrnymi zdobieniami, które pięknie będą odbijać padające na nie światło. Idealnie odnajdą się tu także wszelkie srebrne łańcuchy i białe światełka - to nieodłączne elementy choinkowych kompozycji. Do wszystkiego warto gdzieniegdzie umieścić białe figurki w kształcie aniołków lub śnieżynek. Choinka udekorowana w taki sposób będzie wyglądać, jakby była oprószona płatkami śniegu i wprowadzi do domu iście zimowy nastrój. 

2. Złoto i biel

Idealne połączenie dla osób, które zdecydowanie bardziej preferują złoto niż srebro. Prezentuje się równie elegancko, jak kompozycje srebrno-białe. Takie zestawienie śmiało wpasuje się we wnętrza w różnych stylach. Najlepiej jednak wygląda we wnętrzach, w których na ścianach przeważa np. śmietankowa biel. Tak ubrana choinka również wygląda bardzo efektownie i z pewnością skupi na sobie uwagę naszych gości. Dekoracje warto naprzemiennie wybrać w złotym i białym kolorze. Do tego, najlepiej wyglądać będą światełka o ciepłym, żółtym odcieniu. Jeśli chcemy, aby choinka była jak najbardziej spektakularna, powinny wtedy bez wątpienia przeważać na niej złote dodatki.

3. Złoto i czerwień

To chyba najbardziej charakterystyczne połączenie, kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia. Złoto idealnie uzupełnia się z królewską czerwienią, tworzą razem niezastąpiony, świąteczny duet. Zazwyczaj w tym połączeniu przeważają czerwone dodatki, które są urozmaicane złotymi elementami. W tej kompozycji najlepiej sprawdzą się żółte światełka o ciepłej barwie. Świetnym uzupełnieniem całości są również umieszczone gdzieniegdzie duże kokardy, najczęściej w czerwonym kolorze.

Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka najpopularniejszych połączeń kolorystycznych, stosowanych przy dekorowaniu bożonarodzeniowej choinki. Oczywiście wybór jest nieograniczony. Nie musimy wcale łączyć ze sobą konkretnych kolorów - możemy również postawić na kompozycje monochromatyczne. Wiele osób w ogóle nie przypada za typowo świątecznymi ozdobami. Wybierają wtedy dodatki często w bardziej rustykalnym stylu, gdzie przeważają naturalne elementy takie jak drewno czy nawet sianko. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji, dlatego warto jak najbardziej udekorować choinkę na swój indywidualny, wyjątkowy sposób. Wszystkie ruchy dozwolone!