Ingvar Kamprad nie żyje - podają szwedzkie media. Urodzony w 1926 roku Szwed, założył firmę Ikea mając zaledwie 17 lat. Pięć lat później do sprzedaży trafiły pierwsze meble, a Ikea jest dziś światowym liderem w swoim segmencie. W 1956 roku koncern rozpoczął produkcję mebli płaskich (tak by zmieściły się w samochodzie klienta), z których Ikea jest znana do dziś. Zanim jednak Kamprad stworzył swój milionowy biznes sprzedawał długopisy, nasiona, a nawet ozdoby choinkowe. Jak możemy przeczytać w informacjach prasowych, nazwa Ikea jest skrótem stworzonym z inicjałów założyciela oraz pierwszych liter nazwy farmy i wioski, gdzie Ingvar Kamprad dorastał (Elmtaryd i Agunnaryd).

Ingvar Kamprad podobno w swoim domu miał meble głównie wyprodukowane przez firmę Ikea, oprócz jednego krzesła, które dostał po śmierci matki. Od lat mówiło się również o oszczędnym trybie życia Ingvara - Kamprad nie wybudował sobie wartej miliony posiadłości, jeździł starym Volvo, latał samolotami rejsowymi i podobno ubrania kupował tylko w lumpeksach.

Majątek Ingvara Kamprada oszacowano na 3,5 miliarda $. Jak podają media ekonomiczne, roczny przychód Ikea wynosi ok 50 miliardów euro. Kamprad miał 91 lat.