Czyszczenie srebra i złota nie musi być trudne ani kłopotliwe. Z pomocą kilku domowych metod przywrócisz blask swojej biżuterii, sztućcom i ozdobom, wykonanym ze szlachetnych kruszców. Wszystkie środki, których będziesz potrzebować, z pewnością masz pod ręką, więc możesz zapomnieć o kupowaniu specjalnych preparatów.

Biżuteria, monety i inne przedmioty z metali szlachetnych zachwycają swoim blaskiem. Należy jednak wiedzieć, że z biegiem czasu, tracą one na atrakcyjności. Długotrwały kontakt z powietrzem wystarczy, by srebro pokryło się patyną. Teoretycznie nie dotyczy to złota, pod warunkiem, że mówimy o czystym metalu. Gdy zawiera dodatek innych pierwiastków, np. miedzi, z czasem na jego powierzchni pojawi się nieestetyczny nalot. Na szczęście, czyszczenie srebra i złota nie jest specjalnie skomplikowane. 

Jak wyczyścić srebro? Domowe sposoby

Z czyszczeniem srebra doskonale poradzi sobie pasta do zębów i szczoteczka. Trzeba jednak pamiętać, że modele o twardym włosiu nie będą odpowiednie do takiego zastosowania. Srebro jest miękkim metalem, który łatwo uszkodzić, więc dla bezpieczeństwa czyszczonego przedmiotu, warto użyć szczoteczki extra soft i delikatnej pasty, która nie zawiera drobinek ściernych.

Kolejnym skutecznym i łatwym w użyciu środkiem jest soda oczyszczona. Wystarczy przygotować roztwór składający się z gorącej wody i sody, zachowując proporcję łyżeczka na szklankę. Czyszczony przedmiot należy moczyć przez kilka minut. Po wyjęciu trzeba go dokładnie opłukać i delikatnie osuszyć. 

Do czyszczenia srebra świetnie nadaje się też ocet. Ten kuchenny dodatek sprawdza się w wielu pracach porządkowych, ale nie każdy wie, że niezwykle skutecznie usuwa też nieestetyczny nalot z metalowych powierzchni. Czyszczenie srebra octem polega na przygotowaniu roztworu (pół szklanki octu na każdą szklankę wody) i zanurzeniu w nim przedmiotu, który wymaga odświeżenia (na pół godziny). Następnie delikatnie osuszamy powierzchnie i gotowe.

Jak wyczyścić złoto? Domowe sposoby

Do czyszczenia złota świetnie nadaje się płyn do mycia naczyń. Wystarczy dodać 3-4 krople detergentu do szklanki z gazowaną wodą źródlaną (nie mineralną) i zanurzyć w takim roztworze czyszczony przedmiot na 15 minut. Po tym czasie wyjmujemy go i dokładnie czyścimy miękką szczoteczką do zębów. Ostatnim etapem jest suszenie.

Skuteczna okaże się też pasta przygotowana z proszku do pieczenia (1 łyżka) i wody (1 łyżka). Po dokładnym wymieszaniu składników, substancję należy delikatnie wcierać w czyszczony przedmiot (najlepiej przy użyciu flanelowej ściereczki), umyć pod strumieniem bieżącej wody i osuszyć.

Domowe sposoby na czyszczenie złota przewidują też wykorzystanie soku z cytryny. Wystarczy zanurzyć w nim przedmiot wymagający odświeżenia i pozostawić na kilka godzin. Po wyjęciu polerujemy jego powierzchnię miękką ściereczką i myjemy go w wodzie z dodatkiem mydła.

Złoto można też czyścić sodą oczyszczoną. W tym przypadku postępujemy tak samo, jak przy czyszczeniu przedmiotów wykonanych ze srebra. Należy natomiast unikać czyszczenia złota pastą do zębów, gdyż grozi to zmatowieniem jego powierzchni.