Henryk Jerzy Chmielewski zmarł 22 stycznia 2021 roku. Twórca kultowego „Tytusa, Romka i A'Tomka” doczekał się już upamiętnienia w Gdańsku. Przy ulicy Do Studzienki powstał właśnie dużu mural z podobizną słynnego Papcia i wykreowanych przez niego bohaterów. Autorem malunku jest Tuse - Piotr Jaworski, malarz graffiti gdańskiej grupy DSC, absolwent wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W ten sposób artysta oddał hołd Chmielewskiemu, postaci, na której komiksach wychowały się i ukształtowały całe pokolenia.

Na muralu mamy dwie scenki z pierwszej księgi komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek". Harcerze uczą Tytusa prawidłowych zasad poruszania się po ulicy. "Trzyma ręce w kieszeniach i gwiżdże - minus?" - surowo ocenia zachowanie szympansa Romek. Tymczasem na muralu Tytus zdaje się pogwizdywać i nucić prosto w ucho kolorowego, wesołego Papcia Chmiela. "Czuwaj Papciu" - odczytujemy słowa pozdrowienia harcerskiego na muralu. Brawo Tuse!

Przypominamy, że sam Henryk Jerzy Chmielewski jest także twórcą muralu. W Ogrodzie Różnym na murze okalającym Muzeum Powstania Warszawskiego Papcio wymalował swoich bohaterów w tzw. pasiece, jako pocztowców Harcerskiej Poczty Polowej.