Begonia: charakterystyka i odmiany

Begonie to popularne rośliny ozdobne, które mają aż 1500 odmian, jednak uprawia się najczęściej specjalnie wyselekcjonowane mieszanki, które są dużo atrakcyjniejsze niż rośliny spotykane w naturze. Mają niewielkie wymagania i dobrze dostosowują się do niesprzyjających warunków, dlatego często poleca się je osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Większość odmian begonii kwitnie do późnej jesieni, jednak są również odmiany, które cieszyć będą nasze oko pięknymi kwiatami przez cały rok. W naszym klimacie traktowane są głównie jako rośliny do wnętrz. 

Odmiany begonii zazwyczaj dzieli się na te, których ozdobą są liście i te, których ozdobą są kwiaty. Jeśli zależy Ci na liściach, do gustu przypadnie Ci:

  • begonia Bowera (Begonia boweri);

  • begonia królewska (Begonia rex);

  • begonia Masona (Begonia masoniana);

  • begonia muszlolistna (Begonia conchifolia).

Odmiany begonii hodowane ze względu na piękne kwiaty to:

  • begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens-cultorum);

  • begonia zimowa (Begonia hiemalis);

  • begonia koralowa (Begonia maculata);

  • begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida).

Uprawa begonii

Begonie, zależnie od odmiany, mogą mieć zróżnicowane wymagania, warto jednak poznać kilka ogólnych zasad, które pomogą Ci zapewnić im jak najlepsze warunki. W największej części potrzebują one żyznego, przepuszczalnego podłoża. Gleba powinna być lekko wilgotna, ale niezbyt mokra. Najczęściej poleca się, by podlewać je, dopiero kiedy podłoże delikatnie przyschnie. Ważny jest też drenaż, który pozwoli ograniczyć choroby korzeni, dzięki czemu będziemy mogli przezimować nasze kwiaty.  

Begonie można nawozić od wiosny do jesieni, najlepiej robić to, co 2 lub 3 tygodnie. Dostępne są również specjalne nawozy przeznaczone dla begonii. Możesz też zdecydować się na nawóz zawierający więcej fosforu dla kwitnących odmian lub taki z azotem i potasem dla odmian, których ozdobą są liście. 

Begonie stale kwitnące są najbardziej popularną odmianą tych roślin. Można sadzić je zarówno na rabacie, jak i w skrzynkach na balkonie. Doskonale nadają się do tworzenia tak zwanych, dywanów kwiatowych. To idealna odmiana dla wszystkich początkujących ogrodników, która dobrze czuje się w pełnym Słońcu i niestraszna jej będzie susza. 

Rozmnażanie begonii jest bardzo proste. Wybierz zdrowy i okazały liść, a następnie ułam go przy samej nasadzie. Pobrane w ten sposób liście umieść w małych doniczkach z żyznym podłożem. Postaw je w jasnym i ciepłym miejscu. Pilnuj, by ziemia była lekko wilgotna, ale nie mokra. Sadzonki powinny ukorzenić się po kilku tygodniach - wtedy możesz przesadzić je do większej doniczki.

Jak pielęgnować begonię w ogrodzie?

Begonie w ogrodzie powinna mieć jasne stanowisko, choć trwalsze odmiany poradzą sobie doskonale również w cieniu, begonia stale kwitnąca świetnie będzie czuła się też w pełnym słońcu. Gleba dla begonii powinna być bogata w próchnicę, o lekko kwaśnym odczynie.

Begonie dobrze znoszą okresowe susze, dlatego nie wymagają szczególnej troski. Warto pamiętać jedynie o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Co ciekawe, begonie stale kwitnące odstraszają ślimaki. Jeśli więc zadomowiły się one w Twoim ogrodzie, posadzenie tych mało wymagających kwiatów może okazać się świetnym rozwiązaniem. Choć są to bardzo wytrzymałe kwiaty, niestety źle radzą się w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza, dlatego należy pamiętać, by przygotować je na przymrozki. 

Pielęgnacja begonii w domu

Begonia doniczkowa świetnie poradzi sobie w mieszkaniu. Powinniśmy zadbać jedynie o odpowiednie stanowisko. Najlepiej postawić ją w pokoju, w którym panuje umiarkowana temperatura, w jasnym miejscu, ale nie w pełnym Słońcu. Polewamy je, dopiero kiedy zauważymy, że gleba jest sucha. Co istotne, begonie nie powinny stać w kuchni, ponieważ źle znoszą unoszące się zazwyczaj w tym pomieszczeniu opary. 

Begonia zimowa jest szczególnie lubianą odmianą, która kwitnie przez cały rok, dlatego jest często sprzedawana w kwiaciarniach w okresie zimowym. Gdy z jakiegoś powodu, przestanie wypuszczać nowe kwiaty, wystarczy ją przyciąć. Podobnie jak większość innych odmian lubi rozproszone światło, ważne więc jest, by zmieniać jej stanowisko w ciągu roku. W zimę, gdy światła jest mniej, stawiamy ją jak najbliżej okna. Gdy Słońce zaczyna coraz wyżej pojawiać się na niebie, przenosimy ją w miejsce oddalone od bezpośredniego źródła światła.

Jak przezimować begonię?

Begonie bulwiaste doskonale nadają się do zimowania, jednak popularne begonie stale kwitnące traktowane są jako rośliny jednoroczne. Jak więc przezimować begonię bulwiastą? Około października, zanim pojawią się pierwsze przymrozki, wykopujemy begonię z ziemi razem z korzeniami i odstawiamy w suche miejsce. Kiedy liście przyschną, oczyszczamy bulwy i dokładnie sprawdzamy, czy nie rozwinęły się na nich żadne choroby. Zdrowe okazy wkładamy do donic z ziemią lub piachem i trzymamy w temperaturze od 5 do 10 stopni Celsjusza. Ważne jest, by temperatura nie spadła poniżej zera. Około lutego, gdy temperatura podniesie się do 18 stopni, zaczynamy pędzić bulwy. Układamy je ciasno obok siebie, stroną wierzchnią z oczkami ku górze. Następnie przysypujemy warstwą torfu z piaskiem, wymieszaną w proporcji 1:1. Gdy pierwsze pędy będą miały około 10 cm, możemy rozsadzać je do doniczek. Następnie stopniowo przyzwyczajamy je do warunków, jakie panują na zewnątrz. Do ogrodu możemy wynieść je około maja, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków. 

Begonia: znaczenie kwiatów

Begonie symbolizują indywidualność i wyjątkowość, którymi same się wyróżniają, ponieważ każda ich odmiana jest zupełnie inna. Mogą też oznaczać wdzięczność lub sprawiedliwość, dlatego będą świetnym sposobem, by powiedzieć bliskiej osobie “Dziękuję!”. W przeszłości podarowanie komuś begonii oznaczało również, obawy lub ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem. Wysyłało też sygnał, że mamy złe przeczucia. Z tego powodu polecane są one jako podarunek, dla kogoś o kogo z jakiegoś powodu się martwimy.