Reklama

Tegoroczna edycja udowodniła, że przyszłość architektury już nadeszła – pełna inteligentnych rozwiązań, psychologii użytkownika i multidyscyplinarnej współpracy. Nie obyło się bez pasjonujących debat, inspirujących rozmów i ciekawych spotkań. Tłem tych wydarzeń była zabytkowa Reduta Banku Polskiego.

Reklama

Porozmawiajmy o architekturze

Wystąpienia indywidualne zaproszonych gości stały się mocnym fundamentem merytorycznym wydarzenia. Jacek Walkiewicz porwał publiczność opowieścią o psychologii perswazji w architekturze – z dużą dawką humoru i błyskotliwości pokazał, jak tworzyć narracje, które angażują i przekonują klientów do odważnych wizji projektowych.

Międzynarodowy akcent wprowadził duet Meritxell Ribé & Josep Puigdomènech z The Room Studio, dzieląc się doświadczeniami z realizacji projektów, w których smart design harmonijnie łączy się z elegancją i funkcjonalnością.

Z kolei Magnus Wästberg, twórca marki Wästberg, skupił się na emocjonalnym wymiarze oświetlenia, prezentując ideę Emotional Electronics i znaczenie światła jako czynnika wpływającego na nastrój i zdrowie użytkowników przestrzeni.

FUTURE ARCHITECTURE FORUM 2025

Architektura jako kultura codzienności

Jednym z kluczowych momentów konferencji była debata zorganizowana przez Fundację ŁADNIE, zatytułowana „Architektura jako kultura codzienności: kształtowanie społecznej świadomości przestrzeni”. W rozmowie udział wzięli: Maciej Franta (Franta Group), Wojciech Fudala (Studio Wojciech Fudala), Kinga Gołąbek (Totu Studio) oraz moderatorka dyskusji Jadwiga Małecka-Fick (Małeccy Studio Projektowe). Głos integratorów reprezentował Maksymilian Pacek.

Fundacja ŁADNIE powstała z potrzeby zwiększania społecznej świadomości na temat znaczenia architektury i urbanistyki w codziennym życiu. Jej wizją jest tworzenie ładu przestrzennego, który przekłada się na wyższą jakość życia. ŁADNIE promuje ideę, że architektura nie powinna być traktowana jako elitarna dziedzina, lecz jako element kultury obecny w każdej minucie naszej codzienności. Poprzez działania edukacyjne i wydarzenia, fundacja stara się przybliżać wiedzę architektów i urbanistów szerokiemu gronu odbiorców, wspierając zrozumienie ich kluczowej roli w tworzeniu lepszego świata.

FUTURE ARCHITECTURE FORUM 2025
FUTURE ARCHITECTURE FORUM 2025

Moc paneli dyskusyjnych i praktycznej wiedzy

Merytoryczną część konferencji uzupełniły trzy dynamiczne panele dyskusyjne, moderowane przez Justynę Siejkę z HSH Consulting. Spotkania te stały się przestrzenią wymiany doświadczeń i punktów widzenia między architektami a integratorami, ukazując złożoność współczesnych projektów i wyzwań branżowych.

Rozmowę otworzył panel „Przekonać czy zainspirować? Rola architekta i integratora w edukacji klienta”, który dotykał kwestii komunikacji, budowania zaufania i wpływu specjalistów na decyzje inwestorów. Do rozmowy zaproszono architektów Rolanda Stańczyka (RS Studio) i Karolinę Drogoszcz (Mango Investments) oraz integratorów Łukasza Jankowskiego (Intelidom Group) i Tomasza Bercala (Bercal Studio).

Następnie uczestnicy mogli przyjrzeć się bliżej praktycznej stronie współpracy w ramach systemów inteligentnych budynków. W panelu „Jeden cel, dwie perspektywy: Architekt i Integrator KNX w duecie” spotkali się architekci Iza Gemzała (Architekt Pro) i Aleksander Jankowski (Jankowski & Oprychał) oraz integratorzy Łukasz Pastuszka (HDiB) i Jakub Rogalski (Cinema Design), by rozmawiać o wspólnym projektowaniu z perspektywy różnych specjalizacji.

FUTURE ARCHITECTURE FORUM 2025
FUTURE ARCHITECTURE FORUM 2025

Kulminacją części dyskusyjnej był panel „Architektura bez granic: Międzynarodowe wyzwania”, który otworzył temat projektowania w kontekście globalnym, kulturowym i logistycznym. Swoimi doświadczeniami podzielili się architekci Nastazja Kropidłowska (Nastazja Kropidłowska Architekci) i Łukasz Michalski (Soul Interiors), a także integratorzy Tomasz Gruda (vBass Automatyka Budynkowa) i Jędrzej Marlewski (THS System).

Reduta Banku Polskiego – przestrzeń z duszą

Wybór lokalizacji nie był przypadkowy. Zabytkowa Reduta Banku Polskiego, zrewitalizowana z poszanowaniem historycznego charakteru i wzbogacona o nowoczesne akcenty, stała się symbolicznym tłem dla rozmów o architekturze łączącej przeszłość z przyszłością.

Nie tylko wiedza, także relacje

Future Architecture Forum 2025 to nie tylko wiedza i inspiracje, ale również networking - możliwość bezpośrednich rozmów z prelegentami, partnerami wydarzenia i innymi profesjonalistami. W przerwach nie brakowało okazji do wymiany kontaktów, przetestowania technologicznych rozwiązań Gira, a także chwili oddechu przy dobrej kawie i w świetnym towarzystwie.

FUTURE ARCHITECTURE FORUM 2025
FUTURE ARCHITECTURE FORUM 2025

Organizatorzy i partnerzy

Za organizację wydarzenia odpowiadała firma TEMA - wyłączny przedstawiciel marki Gira w Polsce. Dzięki ich zaangażowaniu, wsparciu partnerów (Fundacja Ładnie, Stowarzyszenie KNX Polska, Wästberg, Bang & Olufsen, Bizzarto, Zieta Studio) oraz mediów (Elle Decoration, Architektura & Biznes, Label Magazine, Design Alive), konferencja stała się jedną z najbardziej inspirujących inicjatyw łączących świat technologii i designu w ostatnich latach.

Reklama

Podsumowanie: inteligentna przyszłość architektury nadeszła

Future Architecture Forum 2025 pokazało, że przyszłość architektury to nie tylko kwestia technologii, ale przede wszystkim jakości relacji - z przestrzenią, z użytkownikami i międzybranżową współpracą. Jeśli przyszłość ma twarz, to z pewnością ma ona dziś kształt smart designu, zrównoważonych rozwiązań i świadomego projektowania.

FUTURE ARCHITECTURE FORUM 2025
Reklama
Reklama
Reklama