Reklama

Od lewitujących brył, przez betonowe monolity, po organiczne kształty inspirowane naturą. Selekcja niezwykłych obiektów architektonicznych znajdujących się w Polsce jest spora. Przedstawiamy obiekty, w których granice między architekturą, sztuką i technologią się zaciera.

Reklama

Dom z betonu, db2 Architekci

Ten dom znajduje się pod Opolem. Został zaprojektowany w 2008 roku, a zaledwie 12 miesięcy później stał się azylem dla czteroosobowej rodziny. Stworzyli go Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński z pracowni db2 Architekci. Budynek jest manifestem odwagi. Bazuje na połączeniu betonu, szkła oraz stali. Emanuje surowością, która doskonale wpisuje się w otoczenie; zieloną enklawę. Jego czytelny układ wnętrz oferuje mieszkańcom mnóstwo świtała i przestrzeni, a surowość konstrukcji łagodzi ogród, który stanowi naturalne przedłużenie strefy dziennej. Dzięki dużym przeszkleniom sąsiadująca fauna i flora wkradają się do środka, ocieplając surowe w odbiorze faktury betonu i stali.

Projekt: db2 Architekci, Iwona Wilczek, Mariusz Tenczyński, fot: Małgorzata Tenczyńska-Korluk
Projekt: db2 Architekci, Iwona Wilczek, Mariusz Tenczyński, fot: Małgorzata Tenczyńska-Korluk

Arka Koniecznego, KWK Promes

Na zboczu, w niewielkiej miejscowości Brenna, koło Cieszyna stoi dom inny niż wszystkie. To Arka Koniecznego, nazwana tak od nazwiska jego architekta oraz mieszkańca, Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes. Rezydencja ma 138 m2. Składają się na nią ruchome elementy położone w obrysie budynku oraz mnóstwo przeszkleń zamkniętych w betonowych ramach. Obiekt, zgodnie z wymogiem lokalnych przepisów, ma charakter stodoły, jednak betonowe ściany i minimalistyczny dach nadają mu futurystycznego sznytu. Budynek zdobył prestiżowe nagrody architektoniczne, w tym Wallpaper Design Award w kategorii Best New Private House 2017 czy Grand Prix w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2016.

Arka Koniecznego, KWK Promes Robert Konieczny, fot: Jakub Certowicz
Arka Koniecznego, KWK Promes Robert Konieczny, fot: Jakub Certowicz

Dom betOnowy, PL.architekci

To całkowicie inny betOnowy dom. Projekt autorstwa PL.architekci jest realizacją pełną ciepła, harmonii i symbiozy z lasem. Zgodnie z założeniem budynek ma naturalne zestarzeć się w otaczającym go leśnym środowisku. Minimalistyczny, parterowy budynek wykończono betonem , jednak jego surowość łagodzi drewno. Dla zmiękczenia ortogonalnej formy w każdym zadaszeniu architekci zaplanowani „O”rganiczne kształty, przez które wpada do środka mnóstwo naturalnego światła. Obiekt ma aż 350 m2 powierzchni, którą podzielono na przejrzyste strefy: dzienną, nocną i garażową.

Reklama
Projekt: PL.architekci, fot: Tom Kurek
Projekt: PL.architekci, fot: Tom Kurek

Dom parterowy K25

Dom parterowy K25 to budynek, który może kojarzyć się z kalifornijskimi willami lat 50. XX wieku. Innym może przypominać pawilony z minionej epoki. Jedno jest pewne, architekci z MFRMGR Architekci, zaprojektowali minimalistyczną, parterową budowlę, obok której trudno przejść obojętnie. To m.in. zasługa niskich, podłużnych, ulokowanych wysoko świetlików, które niczym wstęga światła otaczają budynek, tworząc iluzję lewitującego dachu. Obiekt znajduje się pod Warszawą, położny jest na spokojnej działce w otoczeniu zieleni.

Projekt: MFRMGR Architekci, fot: ONI Studio
Projekt: MFRMGR Architekci, fot: ONI Studio
Reklama
Reklama
Reklama