Balkon francuski nie potrzebuje miejsca. Kochają go architekci, jak i mieszkańcy
Choć jego konstrukcja jest skromna, to efekt, jaki zapewnia, jest spektakularny. Nic więc dziwnego, że francuski balkon coraz częściej pojawia się w nowoczesnych projektach. Czym charakteryzuje się ten typ konstrukcji?

O czym przeczytasz w artykule?
- Co znaczy balkon typu francuskiego?
- Jaka jest różnica między balkonem francuskim a balkonem?
- Jak wygląda balkony w stylu francuskim?
- Kiedy montuje się balkony francuskie?
Co znaczy balkon typu francuskiego?
Wielu inwestorów zastanawia się, co to jest balkon francuski. To typ balkonu, który nie przypomina popularnych dotąd konstrukcji. Był znany już w baroku, a także mocno zaznaczył swoją obecność w modernistycznym budownictwie. Konstrukcje tego typu znajdziemy w architektonicznym pejzażu Francji, Hiszpanii i Włoch. Być może dlatego balkon francuski, fachowo nazywany porte-fenêtre (z francuskiego porte - drzwi, fenêtre - okno), określa się też mianem balkonu papieskiego.
1 z 2

2 z 2

Co to jest balkon francuski? To nic innego jak okno sięgające od sufitu do podłogi, zabezpieczone zewnętrzną balustradą. Nie ma tu typowej dla tego typu konstrukcji podłogi, na której można rozłożyć leżak czy postawić krzesło, by wypić poranną kawę. Mimo to balkony francuskie oferują mnóstwo zalet. Wpuszczają sporo świtała do pomieszczenia, przez co optycznie je powiększają. „Balkon bez balkonu” znacząco obniża też koszty inwestycji oraz wpływa na estetyczny odbiór wnętrz.
1 z 1

Jaka jest różnica między balkonem francuskim a balkonem?
Czym różni się francuski balkon od tego klasycznego? Ten pierwszy nie ma podłogi na zewnątrz, więc pozwala jedynie na uchylenie lub otwarcie drzwi, bez możliwości wyjścia na balkon. Celem jego montażu jest głównie doświetlenie pomieszczeń. W przeciwieństwie do klasycznego balkonu nie wymaga dodatkowej przestrzeni oraz specjalnej konstrukcji nośnej, a jego instalacja jest zdecydowanie łatwiejsza.
Jak wygląda balkon w stylu francuskim?
Balkony w stylu francuskim mają różne oblicza. Może je wyróżniać prosta lub fantazyjna estetyka. Ich balustrady tworzone są z rozmaitych materiałów, od szkła, po drewno, kamień, czy najczęściej wykorzystane aluminium. Ostatnie wyróżnia się uniwersalną stylistyką, plastycznością oraz wysoką odpornością warunki atmosferyczne.
Duża popularnością cieszy się balkon francuski szklany, którego balustrada wykonana jest ze szkła. Do tego celu wykorzystuje się materiał bezpieczny i wysoce odporny na uszkodzenie mechaniczne. Takie rozwiązanie nie tylko doskonale podkreśla nowoczesną bryłę architektoniczną i wpisuje się w standardy nowoczesnego budownictwa, ale także optycznie wysmukla obiekt, gwarantując przy tym maksymalnie dużo światła.
Do łask wracają balkony francuskie drewniane oraz modele kute, które podkreśla klasyczną architekturę oraz stylistykę rustykalną. Modele kute najczęściej przybierają fantazyjne formy, które stają się dekoracją całości.
1 z 1

Kiedy montuje się balkony francuskie?
Francuski balkon jest idealnym rozwiązaniem, dla tych którzy stawiają na wrażenie lekkości we wnętrzach. Stosuje się je często w loftach, kamienicach i nowoczesnych apartamentach, a także małych mieszkaniach w bloku. Dzięki temu pomieszczenia są lepiej doświetlone, a przez to wydają się przestronniejsze.
Coraz częściej balkony francuskie pojawiają się w budownictwie jednorodzinnym – zwłaszcza na piętrze, gdzie nie uwzględnia się stosowania dużych tarasów. Portfenetry optycznie wysmuklają szerokie przestrzenie, otwierając je na widok na zewnątrz.
1 z 1
